Ahoj ?
Som Tomáš Štolc

Digital UX Specialist, ESET

Spomínam si na moment, keď som prvý krát videl ako funguje programovanie. Išlo o základné stringy v HTML a jednoduché CSS. Pochopenie, že kombináciou týchto kódov je možné tvoriť webové stránky alebo rôzne aplikácie, bolo pre mňa ako objaviť nový svet! Taký, v ktorom viem vytvoriť takmer čokoľvek, čo si predstavím. A tak som mojej predstavivosti nebránil, skúšal som a robil chyby, ktoré som potom opravoval.

Po tadeto by to bol začiatok ako z príručky mladého programátora. Mňa však pohltila iná stránka tohto sám-systém prístupu k tvorbe webov. Pri hľadaní inšpirácií som si začal čoraz viac všímať grafický dizajn stránok. Prezeral som si šablóny stránok pre WordPress a googlil som si najnovšie grafické trendy. Dokázal som s tým stráviť hodiny. Čítal som zdrojové kódy stránok, snažil som sa ich pochopiť, zorientovať sa v obsahu a štýlovaní. Konzolu v prehliadači som mal otvorenú častejšie ako okno v izbe (no fuj!:D). A potom som to skúšal na svojom prvom webe. Raz to išlo fajn, inokedy horšie a niekedy úplne zle. Ale práve vďaka tomu som získal základy, z ktorých čerpám dodnes.

 

Takto sa mi otvorila brána do sveta digitálneho dizajnu, UXu a digitálnych technológii. Každý ten úspešný pokus o napísanie CSS (zmena farby textu alebo niečo podobne smiešne malé) definovala moje ďalšie kroky vo všetkom, čo dnes robím a čomu sa venujem.

 

Všímam si fungovanie digitálnych technológií okolo seba, pričom nezáleží či ide o UI v rozhraní môjho smrartfónu alebo označovať cestovných lístkov v trolejbuse. Dokáže ma však zaujať aj dizajn gombíkov vo výťahu, ovládacie prvky na palubnej doske v aute alebo riešenie vchodových dverí do budovy.

 

Keď používam nejaké zariadenie, zamýšľam sa nad jeho použiteľnosťou a dizajnom. Zamýšľam sa, ako ten dizajn vznikol, čo je jeho cieľom, v čom sú jeho nedostatky a v čom je skvelý. Je to zábava, ale tak trochu aj diagnóza, ktorú si však každý deň s radosťou rozvíjam :).

 

Častokrát idem do hĺbky problému a snažím študovať odborné štúdie alebo výsledky testingov a prieskumov. Neustále vzdelávanie považujem za kľúč k tvorbe lepšieho UX dizajnu. Ako aj zdieľanie informácií, diskusie a spätnú väzbu. Veď tie najlepšie dizajny sveta nevznikajú z hlavy iba jedného človeka. Sú za nimi stovky hodín kreatívnych sedení, litre vypitých (pív) kávy a kopa gumovancov a dokrčených papierov.

 

Som pohltený dizajnom digitálnych technológií, pričom nezáleží či ide o UI v mojom smartfóne alebo označovač cestovných lístkov v trolejbuse. Keď používam nejaké zariadenie, zamýšľam sa nad jeho použiteľnosťou a dizajnom. Zamýšľam sa nad tým, ako ten dizajn vznikol, čo je jeho cieľom, v čom sú jeho nedostatky a v čom je skvelý. Keď ma nejaký dizajn zaujme, či už v dobrom alebo v zlom, rád skúšam navrhnúť vlastný. Alebo si spravím malý usability test (kamoši ma za to majú radi! ;)) a overujem si svoje hypotézy. A rýpem sa v tom a rýpem, až kým niečo (nedorýpem:)) z toho nevypadne.

 

Myslím si, že dizajn digitálnych technológií je dôležitou súčasťou nášho každodenného fungovania. Má vplyv na naše nálady, názory, nákupné správanie, socializáciu a takmer všetky aspekty nášho života. Je prítomný pri najintímnejších chvíľach nášho života a aj v bežné dni. Jeho obrovská dôležitosť pre nás ako spoločnosť sa nedá poprieť. Chodím preto s očami otvorenými a rukami pripravenými skúšať a kresliť. To, ako mi to ide, môžete sledovať na tomto webe. Vitajte!

 

Sledovať ma môžete aj na LinkedIn alebo Instagrame.