Jeho rovesníci sa rozhodovali o výbere vysokej školy, on sa rozhodol odísť na opačnú stranu sveta. Roman (Rowa) Wágner odišiel študovať a skúsiť život do Austrálie pred ôsmimi rokmi a žije tam dodnes.
Vyštudoval niekoľko oblastí na vysokej škole, vďaka čomu sa teraz živý vlastným biznisom. Hovorí o tom, akí sú Austrálčania ľudia, o rozhodnutí odísť do Austrálie a aj o tom, že sa podľa neho Veľký Krtíš posúva vpred.
Do Austrálie si odišiel hneď po ukončení strednej školy v roku 2009. Prečo si sa tak rozhodol?
Počas strednej školy som veľa necestoval mimo Slovenska. Mám troch mladších súrodencov, čiže sme boli doma štyria a preto neprichádzalo do úvahy cestovanie. A ani ma to nejako nenapadlo.
S nápadom odcestovať do zahraničia prišli moji rodičia pred koncom mojej strednej školy. Použili sa na to financie, ktoré boli určené na moje štúdium na vysokej škole.
Otázka, ktorá napadne asi každému, kto číta tento rozhovor – prečo práve Austrália? Poznám mnoho Krtíšanov, ktorí odcestovali do zahraničia za prácou či školou, ale väčšinou do Európskych krajín.
Tak ako so samotným návrhom odísť do zahraničia, tak aj s návrhom krajiny prišli moji rodičia. Austráliu považovali za najbezpečnejšiu krajinu. Ale aj napriek tomu mi dali možnosť vybrať si, konečné rozhodnutie bolo na mne.
Austrália, ako destinácia, mi dávala zmysel, pretože som chcel ísť čo najďalej, keďže som dovtedy nebol takmer nikde.
V akom meste aktuálne bývaš?
Bývam približne desať kilometrov od centra Sydney. Aj keď sa to môže zdať veľa, na Sydney je to pomerne blízko.
Aké boli prvé mesiace v novom svete? Mal si nejakú prácu dohodnutú pred príchodom?
Primárne som šiel študovať, takže som mal vybavenú školu.
Nakoniec z toho bolo sedem rokov štúdia, postupne anglický jazyk, biznis, marketing a manažment. Tento rok som spravil bakalára z účtovníctva.
Rôzne krajiny v Európe, hlavne v Škandinávii, sú známe inovatívnymi prístupmi v učení. Dlhé prednášky jedného učiteľa ustupujú diskusiám a tímovým projektom. Aj formy skúšania sú iné, aké poznáme na Slovensku. Je aj v Austrálii takýto moderný prístup k učeniu alebo sa učenie podobá viac na to Slovenské?
Možno je tomu tak na prestížnych univerzitách. Ja som si však mohol dovoliť len najlacnejšiu vysokú školu a tam učenie fungovalo práve formou prednášok a následných skúšok.
Modernejšie metódy učenia väčšinou aplikuje mladšia generácia učiteľov, ktorých je na Slovensku nedostatok. Na akých učiteľov si mal šťastie ty?
Učili ma mladší, ale aj starší učitelia. Niektorí mali „staromódny štýl“, iní zas boli inovatývni. Bol to taký mix.
Roman na promóciách po ukončení štúdia. Foto: Roman Rowa Wágner.
Keďže si už skončil školu, aké je tvoje povolanie?
Pracujem ako živnostník. Robím tzv. commercial interriors, čo sú vlastne pracovné priestory v biznisových a iných budovách. Inštalujem a skladám celé recepcie, kuchyne, spoločné priestory a špecializujem sa aj na tzv. feature walls, čo sú špeciálne dizajnové steny v interiéroch. Moje povolanie sa úplne presne nazýva joiner. Možno je tento výraz možné preložiť, ako stolár, neviem presne.
To znie super! Čiže mávaš zákazky, keď niekde stavajú nové biznisové centrum a je tam potrebné spraviť recepcie a iné interiérové priestory?
Momentálne pracujem pre súkromnú firmu, ktorá mi „dohadzuje“ robotu. Ale keďže som živnostník, tak k ním nie som viazaný.
Môže ísť o novú budovu, ale aj o rekonštrukciu. Vtedy sa často interiér mení podľa nového konceptu a tam je potrebné spraviť všetko nanovo. Vtedy volajú mňa :).
Výsledok Romanovej práce. Podobné steny a interiéry sa robil Roman po celom Sydney a aj mimo neho. Foto: Roman Rowa Wágner.
Ako si sa dostal k tejto práci?
Na začiatku som len pomáhal na stavbe, pomaly som sa učil nové veci a teraz som tu :).
Keď hovoríme o živnosti, na Slovensku je, aj napriek snahe o digitalizáciu, založenie živnosti stále zbytočne komplikované. Je na to potrebné veľké množstvo rôznych potvrdení a dokumentov. Ako je to Austrálii?
Tu je to jednoduché. Živnosť sa dá založiť online za jeden deň. Samozrejme, že sú pri tom aj náklady, ale tie sú minimálne v porovnaní s platmi.
Pre reálne fungovanie ako živnostník som ešte potreboval školenie. Ale aj to trvalo len jeden deň. Termín školenia bolo možné dopredu si naplánovať na konkrétny deň podľa voľných termínov.
Ako dlho už robíš túto prácu?
Aktuálnu prácu robím približne dva až tri roky.
Od malička ťa baví futbal. Na tvojom Instagrame máš niekoľko fotiek z turnajov. Hrávaš futbal za nejaký klub?
Nie sme klub, ale máme tím. Našiel som hráčov do tímu a prihlásili sme sa do súťaže. Je to niečo ako mestská liga. Celkom sa nám darí a máme z toho radosť.
Taktiež som vidiel, že si zúčastnil niekoľkých súťaží vo freestyle footballe.
Áno, tým som si nejakú dobu aj privyrábal.
Romanove skills zachytené na fotografii uverejnenej na Instagrame VisioFreestyle
To znie ako splnený sen. Ako to fungovalo? Mal si nejakého sponzora, ktorý ti pomáhal propagovať tvoje skills?
Mal som agenta, ktorý mi dohadzoval shows a za tie som dostával honorár. Mám za sebou nejaké shows a exhibície pre národný tím, Sony a McDonalds. Ale aj privátne, na svadbách alebo narodeninách a podobne. Robil som to asi dva roky popri normálne práci, ale teraz sa tomu venujem už len vo voľnom čase.
Sleduješ aj Slovenský futbal? Posledné roky sa nám celkom darí.
Zápasy nesledujem, ale priebeh a zostrihy zo zápasov áno. Určite však budem sledovať Slovensko, ak postúpi na majstrovstvá sveta. Veľmi zaujímavý by bol pre mňa zápas Slovensko verzus Austrália.
Roman so svojim futbalovým tímom na jednom z turnajov. Foto: Roman Rowa Wágner.
To by mohol byť naozaj zaujímavý zápas. Majú radi Austrálčania futbal?
Národným športom je v Austrálii rugby. Ale popularita futbalu rastie rok čo rok.
V Austrálii si už viac ako 8 rokov – akí sú Austrálčania ľudia?
Veľmi otvorení a priateľskí. V centre Sydney je však také veľké množstvo cudzincov, že na to, aby sa človek zoznámil s domácimi, musí ísť trochu mimo centra. Napríklad presne tu, kde žijem ja.
A potom platí taká otrepaná, ale pravdivá fráza, že ako všade, aj tu sú dobrí aj zlí ľudia. Väčšinou však mám dobré skúsenosti.
Spoznal si aj nejakých Slovákov v Austrálii?
Áno, ale veľa z nich, ako prišli, tak aj odišli. Ale približne tri mesiace dozadu som sa spoznal s dvomi Slovákmi a celkom sme spolu v kontakte.
Aktuálne očakávam príchod môjho spolužiaka zo strednej, ide skúsiť život tu v Austrálii.
Svet je malý. Roman a Tina Folková na spoločnej fotografii z apríla tohto roka na pláži v Sydney
Foto: Tina Folková
Takže ďalší Krtíšan v ďalekej Austrálii, dúfam, že sa mu bude dariť.
Uvidíme, lebo čím si starší, tým je ťažšie nechať doma rodinu, kamarátov a zabehnutý život.
To je jasné, ani vo veku, v ktorom si sa ty rozhodol odcestovať, to nemohlo byť jednoduché.V auguste tohto roka si sa vrátil na Slovensko po niekoľkých rokoch. Videl si nejaké zmeny v Krtíši?
Bol som v Krtíši asi len päť dní. Podľa môjho názoru, je vidieť posun v rozvoji mesta. Vybudovalo sa toho mnoho, čo mestu chýbalo a čo sme nemali, keď som bol na strednej škole a mladší. Či sa však zvýšila životná úroveň z pohľadu kúpyschopnosti a blahobytu ľudí posúdiť neviem. Neviem ako sa darí biznisu.
Roman so svojimi súrodencami počas návštevy Krtíša v auguste tohto roka. Foto: Roman Rowa Wágner.
To, že si videl posun v rozvoji mesta sa veľmi dobre počúva. Ja osobne v poslednom období viac vnímam obe naše známe vinárstva – Movino a Domin & Kušický. Mnohí z nás navštevujú Krtíš v dvojtýždňových alebo mesačných intervaloch. Domáci však vnímajú zmeny menej intenzívne.
Počas návštevy doma si zorganizoval stretávku s priateľmi z Krtíša. Zmenili sa v niečom oni?
Všetci sme dospeli, takže je to určite iné ako, keď sme boli na gymnáziu. Každý má prácu, je zodpovednejší. Ale tak to chodí.
Aj po takom dlhom čase si ešte vždy máme čo povedať. Stále sa vieme zasmiať na hlúpostiach, ale aj spoľahnúť sa jeden na druhého. A to všetko napriek tomu, že nie sme v takom kontakte ako kedysi.
Sleduješ okrem športu, aj napríklad politické alebo kultúrne dianie na Slovensku?
Okrem športu veľmi nie. Neplánujem sa vrátiť žiť na Slovensko, takže sledujem viac dianie v Austrálii.
Roman ďakujem za tvoj čas a spoluprácu!
Romana nájdete na Instagrame, kde pravidelne pridáva fotky zo svojho života v Austrálii.
Ak sa vám rozhovor páčil, v boxe nižšie si nastavte emailové notifikácie a každý ďalší rozhovor dostanete priamo do inboxu ;).
DOSTÁVAJ NAJNOVŠIE ČLÁNKY PRIAMO DO INBOXU
Zadaj svoj email a dostávaj nové články medzi prvými 😉
Nemusíš sa báť, tvoj email nikomu neposkytnem a nebudem ťa spamovať ;).